منوی دسترسی

مقایسه قابلمه گرانیت و چدن

از میان وسایل و ظروفی که برای آشپزی و در پخت و پز مورد استفاده قرار می گیرند می توان به ظروف چدن و گرانیت اشاره کرد. به طور خاص انواع قابلمه به دلیل نقشی که در پخت و پز خوراک دارند دارای اهمیت ویژه ای هستند. این ظروف با توجه به کاربرد ها و ویژگی هایی که دارند بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و پر کاربرد می باشند. قابلمه گرانیتی به دلیل دارا بودن طراحی های جدید و تنوع در طرح و رنگ محبوبیت بسیاری یافته اند و توانسته اند بازار تقاضای زیادی را به خود اختصاص دهند. در مقابل قابلمه های چدنی با کیفیت ساخت بالا و قدمت زیاد هنوز هم طرفدارن خود را دارند.

  • قابلمه های گرانیتی نسبت به قابلمه های چدنی طراحی جدید تر و به روز تری دارند. در ساخت این قابلمه ها از یک هسته آلومینیومی استفاده می شود. آلومینیوم به عنوان یکی از فلزاتی که دارای رسانندگی بالایی برای گرما است مورد استفاده قرار می گیرد. این هسته آلومنیومی با روکشی از شیشه پوشش داده می شود. قابلمه های چدنی به طور معمول از آلیاژهای مختلف آهن تهیه می شوند. ظروف چدنی نیز دارای لعاب و روکش می باشند که به طور معمول روکش آن ها از جنس تفلون می باشد.
  • از نظر قیمت ظروف چدنی اصل بسیار گران می باشند و برای تهیه آن ها می باید هزینه بیشتری را پرداخت کرد. در مقابل ظروف گرانیتی علی رغم اینکه مدرن تر محسوب می شوند اما دارای قیمت مناسب تری می باشند. قابل ذکر است ظروف تقلبی چدنی به فراوانی در بازار یافت می شود که حتما هنگام خرید باید از انتخاب آن مطمئن شد و ضمانتنامه اصل کالا را تهیه کرد.
  • ظروف چدنی به نسبت بسیار ظروف سنگینی می باشند. سنگین بودن آن ها می تواند آن ها را برای جابه جایی دشوار کند. در مقابل ظروف گرانیتی دارای وزن سبک تری می باشند و می توان به راحتی آن ها را حمل یا جا به جا کرد.
  • قابلمه چدن به نسبت قابلمه های گرانیتی دارای طرح و شکل های کمتری می باشند و قدرت انتخاب کمتری را به مشتری خواهند داد. در مقابل ظروف سرامیکی به دلیل بالا بودن طرح و نقش های متفاوت دارای بازار فروش بیشتری می باشند.
  • قابلمه های چدنی که فاقد روکش هستند و می توانند به مرور دچار زنگ زدگی شوند؛ دلیل این موضوع این است که این ظروف دارای آلیاژهای آهن می باشند. ظروف گرانیتی به دلیل طراحی و نوع روکش لعابی شیشه ای که دارند در معرض اکسید شدن و زنگ زدگی قرار نخواهند گرفت.

نظرات

 
 
Captcha