منوی دسترسی

قطار سریع السیر مغناطیسی ژاپن

ژاپنی‌ها از قطار مغناطیسی رونمایی کرده‌اند که با سرعت ۶۶۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند. رکورد قبلی سرعت که در سال ۲۰۱۳ به ثبت رسید، ۵۸۱ کیلومتر در ساعت بود. شرکت راه آهن مرکزی ژاپن در خبری اعلام کرده بود که افراد معمولی قادر به تجربه چنین سرعتی و سوار شدن بر این قطار نخواهند بود، زیرا مقامات ژاپنی در نظر دارند این پروژه را تا سال ۲۱۲۷ میلادی وارد خطوط ریلی نکنند.

ژاپنی‌ها هم‌اکنون در حال تست قطار مغناطیسی خود در مسیر آزمایشی ساخته شده در یاماناشی هستند. پس از آنکه این قطار روز جمعه موفق شد تا رکورد سرعت 12 ساله‌ی مربوط به قطارهای مغناطیسی را از آن خود کند، حال در دومین آزمایش دوباره شاهد رکورد شکنی این قطار با ثبت سرعت 603 کیلومتر در ساعت هستند.

ژاپنی‌ها برای راه‌اندازی تجاری خطوط قطارهای مغناطیسی در سال 2027 میلادی برنامه‌ریزی می‌کنند. براساس پیش‌بینی‌ها با توجه به اضافه شدن وزن مسافران و بار، انتظار می‌رود قطارهای تجاری مورد استفاده قادر باشند تا با حداکثر سرعت 505 کیلومتر در ساعت حرکت کنند. اولین خط قطار مغناطیسی نیز بین توکیو و ناگویا برقرار خواهد شد که فاصله‌ی سفر بین این دو شهر را به 40 دقیقه کاهش خواهد داد. در حال حاضر این مسیر با استفاده از قطارهای شینکانسن، در 100 دقیقه پیموده می‌شود. ژاپنی‌ها درصدد صادرات این فناوری نیز هستند و در مسیر قطار مغناطیسی واشنگتن به نیویورک که از بالتیمور نیز عبور می‌کند، سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

نظرات

 
 
Captcha